×
Uçuk Nedir?

Uçuğun her evresinde...

Uçuk Nedir?
Uçuk Nedir?

Uçuk, etkeni Herpes simplex virüsü (HSV1-2) olan, kendi kendini sınırlayan ve tekrarlayan bir hastalıktır. Ülkemizde yetişkinlerin %90’nında daha öncesinde geçirilmiş bir HSV enfeksiyonu vardır. Hastaların yalnızca %10-15’i belirti verir ve bunların büyük çoğunluğunda bulgular çok hafiftir. Herpes virüsleri, ilk enfeksiyon iyileştikten sonra vücutta canlı kalmayı başarabilir ve virüs, yüz bölgesinin sinir dalları olan sinir uçlarına doğru ilerler. Sinir köküne yakın bir yere (gangliyon) ulaştıklarında vücudun savunmasından uzakta uyku pozisyonuna geçerler.

Uçuktan nasıl korunulur?

HSV enfeksiyonlarının tedavisi ile virüslerin tamamen ortadan kaldırılması bugün için mümkün değildir. Ancak, olayı tetikleyen faktörlerin kişi tarafından bilinmesi ve bunlardan uzak durulmaya çalışılması tekrarlayan atakları kısmen azaltabilir.

Kaynaklar:

• Chi CC et al. Cochrane Database Syst Rev 2015 Aug 7;(8):CD010095.

• Vadlapudi AD et al. Recent Pat Antiinfect Drug Discov. 2013;8(1):55-67.

• Pica F et al. Journal of Medical Virology 2012;84:132–137.

• Patient information. Herpes virus: cold sores. American Fam Physician 2010 Nov 1;82(9):1084.

• Worrall G. BMJ Clin Evid. 2009 Sep 23;2009. pii: 1704.

Vectavir %1 Krem, 2g

Etkin Madde Her 1 g krem 10 mg pensiklovir içerir.
Yardımcı Maddeler Beyaz yumuşak parafin, sıvı parafin, setostearil alkol, propilen glikol, makrogol setostearil eter, kırmızı demir oksit (E172), sarı demir oksit (E172), saf su.
Endikasyon Uçuk tedavisinde kullanılır
Lisansör Perrigo Kişisel Bakım Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti. Merdivenköy Mah. Bora Sok. No:1 A Ofis Blok Kat: 5 Nidakule Göztepe / Istanbul.

Kullanım Şekli

Yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar: Vectavir’i, gün içinde yaklaşık iki saatlik aralıklarla (günde yaklaşık 8 defa) uygulayınız. Tedaviye 4 gün devam ediniz. Belirtiler geçmez veya kötüleşirse ya da 4 günlük tedavinin sonunda uçuğunuzda iyileşme olmazsa doktorunuza danışınız. Uygulama yolu ve metodu: Vectavir haricen uygulanır. Vectavir’i uygulamadan önce ve uyguladıktan sonra her zaman ellerinizi yıkayınız. Küçük bir miktarı parmağınıza sıkınız ve etkilenen bölgeye uygulayınız.
Uyarılar Haricen kullanılır. 30°C’nin altındaki oda sıcaklığında, kuru bir yerde saklayınız. Dondurmayınız. Reçetesiz satılır. Kesilmiş veya açılmış ambalajları satın almayınız. Kullanmadan önce kullanma talimatını okuyunuz. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurunuz. Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Prospektüs

KT'lere ulaşmak için tıklayınız. KÜB'lere ulaşmak için tıklayınız.

 

Ürünle İlgili Sorularınız İçin;